Sołectwo Rewa

Autor: admin Dnia: 20 - lipiec - 2012

 

[…] Stoisz w miejscu jedynym w całej Polsce a może i w Europie. Po prawej ręce rozciąga się „duże morze” z dużymi falami, a po lewej „małe morze” z małymi falami. […].Śpiew piasku jest coraz bardziej wyrazisty […]. Oczywiście chodzi tu o najsłynniejszą atrakcję, jaką jest Cypel Rewski zwany „Szperkiem”. 

                                                                                     Tadeusz Krzysztof- redaktor „Polskiej Gminy Kosakowo”


O REWIE

Rewa to mała wioska rybacka położona w bardzo malowniczym i unikalnym miejscu, jakie stanowi Mierzeja Rewska, przez miejscowych Kaszubów zwana "Szperk". Jest to jedna z najciekawszych i najbardziej fascynująca geologów forma brzegowa występujących nad Bałtykiem. Ciągnący się w głąb morza ponad kilometrowy cypel rozdziela ciepłe wody Zalewu Puckiego od bardziej słonych i chłodniejszych wód Zatoki Gdańskiej. Mierzeja w większej części jest zanurzona w wodzie i ciągnie się aż do płycizn Półwyspu Helskiego. Po jednej stronie cypla (tzw. zawietrznej) nawet przy bardzo silnym wietrze pozostaje pas gładkiej, niewzburzonej wody. Ze względu na specyfikę tego zjawiska jest to wymarzone miejsce do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kajtsurfingu, zarówno przez osoby zaawansowane, jak i początkujące. W okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni rewskie wody mienią się jaskrawymi barwami żagli i desek śmigających po falach.

Dla amatorów wypraw podwodnych, badaczy głębin, nurków i płetwonurków także znajdzie się coś godnego uwagi. W okolicach Rewy spoczywają na dnie trzy zarejestrowane przez Centralne Muzeum Morskie wraki, stanowiące nie lada atrakcję dla miłośników "zatopionych antyków". Również niecodzienną atrakcję tych okolic stanowi tzw. "Rewa Mew" czyli ciągnąca się kilometrowa mielizna. Gdyby nie sztucznie wykopany rów, zwany głębinką, umożliwiający przeprawę statkom, można by tędy przejść do Jastarni.

W czasie opadania wód równie fenomenalnym zjawiskiem są ukazujące się na powierzchni morza wysepki. Te niewielkie kawałeczki lądu są dostępne dla zwiedzających, lecz dostać się do nich można, tylko i wyłącznie, korzystając z morskiego środka lokomocji. Rewa wraz ze swymi malowniczymi i urokliwymi zakątkami należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Położona jest w Pradolinie Kaszubskiej między kępami: Pucką i Oksywską. Od północy i zachodu otaczają ja Mostowe Błota z rzeką Redą i Zagórską Strugą, zaś od strony południowo-wschodniej znajduje się rezerwat "Mechelińskie Łąki"

 

Trochę historii…

 

  • 1589 – pierwsza wzmianka na temat osady Riffe. Opat Cystersów – Dawid Konarski zezwala na wybudowanie szop rybackich, które miały służyć jako czasowe domostwa rybaków w czasie połowów;
  • 1648 – opat Kęsowski nadaje przywilej osadniczy dla rewskich rybaków na wieczystą dzierżawę w zamian za ustaloną daninę;
  • 1772 – osada należąca do Klasztoru w Oliwie przybiera nazwę Rewa. Mieszka w niej 14 rybaków i liczba ta z roku na rok wzrasta;
  • 1880 – Rewa liczy już 500 mieszkańców. Staje się portem dla statków pełnomorskich. Rozwija się handel i żegluga towarowa.
Badania archeologiczne prowadzone w Rewie w latach 1979-1980 odkryły osadę kultury rzucewskiej, której ludność trudniła się myślistwem i rybołówstwem.
Atrakcyjnemu, odosobnionemu położeniu rewska plaża zawdzięcza ruch turystyczny. Dodatkowo obecność piaszczystego Cypla Rewskiego, osłaniającego niewielką zatoczkę, sprzyja uprawianiu windsurfingu. Rewa stanowi alternatywę dla często zatłoczonych miejskich kąpielisk Trójmiasta.
Nazwa miejscowości wzięła się od rewy, piaszczystej mielizny ciągnącej się od czubka cypla, niemal nieprzerwanie, do brzegu Mierzei Helskiej.

 

WALORY TURYSTYCZNE REWY

Gmina posiada wiele walorów przyrodniczych, kulturowych i rekreacyjnych. O nadmorskim charakterze tego obszaru świadczy typ występującej tu roślinności: interesujące zbiorowiska muraw słonolubnych, szuwarów i zbiorowisk łąkowych czy szereg gatunków roślin chronionych, fiołek torfowy, tysięcznik nabrzeżny, babka nadmorska czy aster solniskowy. Szuwary trzcinowe i kępy zakrzaczeń położone w pasie nadmorskim stanowią jedyne na Wybrzeżu Gdańskim miejsca gniazdowania takich ptaków jak: gęś gęgawa, perkoz zausznik, perkoz rdzawoszyi i remiz. Na obszarze rezerwatu florystyczno-ornitologicznego „Rzeczne Łąki” znajduje się unikalna kolonia lęgowa czapli siwej oraz mikołajka nadmorskiego.

Z morskimi obyczajami miejscowej ludności i folklorem kaszubskim można dobrze zapoznać się obserwując codzienne życie w miejscowościach rybackich: Rewie i Mechelinkach. Z zabytków tu zachowanych na uwagę zasługują: zagroda 
w Mechelinkach, zespół dworsko- parkowy w Mostach, jak również niektóre domy mieszkalne we wsi Rewa.
We wschodniej części gminy schodzi do morza klif Kępy Oksywskiej. Dalej na zachód rozciągają się plaże, będące idealnym miejscem dla kąpieli słonecznych i wodnych. Ciepłe, płytkie i bezpieczne wody Zatoki Puckiej w połączeniu z dość silnymi wiatrami stwarzają doskonałe warunki dla windsurfingu .
 

Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza- W 2004 roku na Cyplu Rewskim stanął Krzyż Morski oraz tablice upamiętniające generała Józefa Hallera, Klemensa Długiego i Jana Leszczyńskiego – ludzi zasłużonych dla morza. Od tamtej pory w Alei Zasłużonych Ludzi Morza corocznie zostają wmurowane trzy tablice w kształcie róży wiatrów z wyrytymi nazwiskami wybitnych ludzi morza.

 

 Sporty Wodne – Rewa jest wspaniałym miejscem do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Dużą popularnością cieszą się Szkoły Windsurfingu i Kitesurfingu. 


Marsz Śledzia– W
 Rewie wybiega w głąb Zatoki Puckiej piaszczysty Cypel Rewski, zwany też Mewią Rewą, a przez mieszkańców Szpyrkiem. Od strony Rewy jego fragment lądowy liczy ok. 1 km długości. Pozostała część chowa się pod wodą, biegnąc prawie w prostej linii aż do Kuźnicy położonej na Półwyspie Helskim. Cypel powstaje dzięki falom morskim, które wzbudzają z płytkiej zatoki piaszczyste osady i formują z nich podwodny wał mierzei. Głębokość Zatoki Puckiej w rejonie Szpyrku spada poniżej 1 m. Przy niższych stanach wód nieraz odsłaniają się piaski mielizny, załamują się na nich fale, a "chwilowe" wyspy obsiadają stada mew. Od kilku lat udowadniają to uczestnicy "Marszu Śledzia". Śmiałkowie, którym nieobcy żywioł morski, w kombinezonach piankowych obierają kurs z Kuźnicy na Rewę i po ok. 6 godz. wędrówki osiągają cel. Na 10 km marszu przez wodę, która przeważnie sięga kolan, zaledwie kilkaset metrów to przeprawa przez Depkę, wpław lub łodziami. Dodatkową atrakcją dla uczestników "Marszu Śledzia" jest wizyta na wystającym częściowo ponad powierzchnię wody, leżącym blisko Szpyrku wraku okrętu podwodnego ORP "Kujawiak". Wycofaną ze służby jednostkę zatopiono w latach 60. XX w. Przez długie lata służyła artylerzystom Marynarki Wojennej w czasie ćwiczeń jako okręt-cel.