Nagrody Wójta Gminy Kosakowo za rok 2015

Posted by admin On marzec - 15 - 2016
GALA NAGRÓD WÓJTA GMINY KOSAKOWO ZA SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ ORAZ ZA CAŁOKSZTAŁT DOKONAŃ W ZAKRESIE UPOWSZECHNIANIA I OCHRONY DÓBR KULTURY, JAK RÓWNIEŻ WYSOKIE OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE ZA ROK 2015.

W niedzielę 13 marca odbyła się Gala Nagród Wójta Gminy Kosakowo przyznana za osiągnięcia w kulturze i sporcie. Jak co roku wójt nagradza twórców, artystów, sportowców, promotorów działalności kulturalnej i sportowej. Cieszy nas, że w naszej społeczności są wybitne osobowości z wyjątkowymi pasjami i osiągnięciami. Ideą przyznania nagród jest wyróżnienie naszych mieszkańców, podziękowanie i ukłon za ich osiągnięcia, za ich aktywność.

Część artystyczną wydarzenia wypełniły występy nagrodzonych: Chóru Morzanie oraz zespołu Jantarki.

Poniżej prezentujemy sylwetki nagrodzonych osób:

Jadwiga Piernicka – laureatka nagrody za działalność kulturalną w zakresie upowszechniania i ochrony dóbr kultury, propagatorka Kultury i sztuki regionalnej, haftu, mowy oraz literatury kaszubskiej. Przez 25 lat związania zawodowo Biblioteką Publiczną – obecnie w bibliotece prowadzi akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Aktywna członkini Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oddz. Dębogórze-Kosakowo, jedna z założycielek chóru „Morzanie”, obecnie śpiewa w zespole „Kosakowianie”.  Autorka zabawnych krótkich form teatralnych w „rodnej mowie”, które z powodzeniem wystawia na scenie.

Zespół „Jantarki” – członkowie amatorskiego zespołu regionalnego oraz prowadzące zespół pod czujnym okiem dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mostach. Koło założone w 1996 r. przez panią Aleksandrę Pająk od 2008 r. funkcjonuje jako zespół i jest dziś prowadzone przez mieszkanki gminy: panie Aleksandrę Pająk i Lucynę Sorn. Na przestrzeni 7 lat zespół wielokrotnie występował na arenie gminnej, gmin partnerskich oraz brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Cyprze, Grecji, Hiszpanii, Włoszech oraz Gruzji.

Stowarzyszenia Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie” – członkowie amatorskiego chóru regionalnego, obchodzącego w tym roku jubileusz 15-lecia istnienia. Na przestrzeni lat wystąpili ponad 400 razy i zdobyli wiele nagród; w 2007 roku działalność chóru została dostrzeżona przez Ministerstwo Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało nagrodę „Bursztynowy mieczyk” za pasję i zaangażowanie w promocję kultury muzycznej oraz propagowanie kultury i tradycji Ziemi kaszubskiej. W 2010 oraz 2013 roku Chór został laureatem nagrody „Bursztynowa Koga”, w 2013 roku otrzymał również wyróżnienie dla najlepszego zespołu kaszubskiego na Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Szemudzie. Chór corocznie organizuje „Spotkania chóralne” oraz „Festiwal Kolęd Kaszubskich”, wydał również trzy płyty CD oraz „Śpiewnik Kolęd Kaszubskich”. Prezesem chóru jest p. Hildegarda Skurczyńska, dyrygentem i kierownikiem artystycznym dr Przemysław Stanisławski.

Minione 15 lat to bogata historia Chóru wypełniona wieloma sukcesami artystycznymi, licznymi nagrodami i koncertami. Dziś trudno sobie wyobrazić większość obchodzonych w Kosakowie świąt państwowych, gminnych i kościelnych bez udziału chóru. Prezentowany podczas koncertów repertuar muzyczny promuje nasz region, jak i gminę Kosakowo. Do jubileuszowych gratulacji dołączamy życzenia wielu dalszych sukcesów oraz wszelkiej pomyślności osobistej dla wszystkich, którzy na te sukcesy pracują.

W sposób szczególny wyróżniono chórzystów najdłużej śpiewających i aktywnie uczestniczących w pracy chóru:

Hildegardę Skurczyńską, Wandę Krause, Alicję Krause, Bożenę Strzelec, Marię Paszke, Danutę Matuszewską, Bernadetę Przyborowską, Henryka Jabłońskiego oraz Romana Majkowskiego oraz kierownika artystycznego pana Przemysława Stanisławskiego.

Marta Nagórka – studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale architektury wnętrz i wzornictwa oraz wspaniale się zapowiadająca thriatlonistka z wieloma sukcesami na swoim koncie. W roku ubiegłym brała udział w licznych zawodach sportowych,  zajmując wysokie miejsca w Volvo Triatlon Series oraz Triatlon Bydgoszcz (3 miejsce wśród wszystkich kobiet i 2 miejsce w swojej grupie wiekowej 19-24).

Maciej Wardziński – mieszkaniec Mostów, zdobywca tysięcznej bramki dla Arki Gdynia. Doceniając talent i skuteczność zawodnika, Arka Gdynia podpisała z naszym laureatem profesjonalny kontrakt. W drużynie zajmuje pozycję napastnika.

Karolina Rzepa – mieszkanka Dębogórza, studentka Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej w Gdyni na wydziale pedagogiki. Dwukrotna brązowa Medalistka  Bowlingowych Mistrzostw Świata osób niewidomych i słabo widzących podczas World Games w Seulu. Należy do klubu Łuczniczka Bydgoszcz. Trenuje bowling od ponad 6 lat, co trzy miesiące wyjeżdżając na zgrupowania kadry Polski. Ponadto zajęła I miejsce na Mistrzostwach Polski w Bowlingu, 3 miejsce w grze indywidualnej na Ibsa Word Games, 3 miejsce  w drużynowych Mistrzostwach Polski, 3 miejsce w Pucharze Polski .

Reprezentanci  Yacht Club Rewa  załoga w klasie Micro:  Maciej Twarowski – sternik, załoganci Mirosław  Zając oraz  Jakub Lewicki  – ponieważ od kilku lat szczęśliwie gminę Kosakowo rozsławia żeglarstwo i doskonałe warunki do jego uprawiania, nie dziwi, że wśród laureatów nagrody Wójta za wysokie wyniki sportowe znaleźli się mistrzowie tego sportu. Wśród licznych tytułów panowie wywalczyli Mistrzostwo Polski w wyścigu długodystansowym, Mistrzostwo Polski w rywalizacji na trasie olimpijskiej oraz IV miejsce w Mistrzostwach Świata we Francji.

Za znaczące sukcesy sportowe wójt wyróżnił również Krzysztofa Stromskiego oraz Andrzeja Romanowskiego. Pan Andrzej zdobył II miejsce w Pucharze Polski Seniorów w olimpijskiej klasie Finn.

Marcin Gienieczko – to jeden z najbardziej aktywnych obieżyświatów w Polsce. Niestrudzony organizator samotnych wypraw. Zajmuje się reportażem zagranicznym, przepłynął samotnie trzy największe rzeki Dalekiej Północy: Jukon na Alasce, cały system rzeczny Mackenzie w Kanadzie oraz syberyjską rzekę Lenę. Przeszedł góry Mackenzie, a zimą na nartach część rzeki Kołyma na Syberii. Rok 2015 należał do niego!

W ciągu 111 dni – od maja do początku września przemierzył „w poprzek” Amerykę Południową. Najpierw 700 km na rowerze przez wysokie na prawie 5.000 m n.p.m. Andy, potem 6.000 km w łódce typu canoe po najdłuższej rzece świata Amazonce (płynął 94 dni), wreszcie 80 km marszobiegu z Belem na wyspę Moskiero nad Atlantykiem. Ten wyczyn zapisano w księdze rekordów Guinnessa. Szczególnym walorem wyprawy był fakt, iż w ten sposób pomagał Pomorskiemu Hospicjum dla dzieci zbierać pieniądze na karetkę.

Jeszcze raz gratulujemy.

Dodaj komentarz




*